Kapesní průvodce krajinou nevšedních krás a divokých orchidejí
Následující karta
Předchozí karta

Hora, Velká Dobrá
Významné archeologické naleziště, lokální biocentrum

Charakteristika:
Mohylové pohřebiště patří k významným lokalitám mohylové kultury ze střední doby bronzové ze 13. – 11. století před naším letopočtem. Pohřbívalo se zde i v době halštatské a v raném středověku. Pohřebiště má oválný tvar o rozměrech 500 x 300 metrů. Celkem se na něm našlo 64 mohyl, ne všechny však jsou dnes zřetelné. Mohyly ze střední doby bronzové mají průměr většinou 8 – 14 m, výšku 0,3 – 2 m, mohyly z mladší doby bronzové jsou menší. Na největší mohyle byl postaven pomník připomínající archeologický výzkum.
V jihozápadní části Hory bylo vymezeno funkční biocentrum V Hoře ( LBC 375). Lesni typ: javorobukova doubrava lipnicova, vysychava bukova doubrava , teplomilná. S ohledem na 500 m vzdálený nález roháče obecného lze předpokládat, že zde ve starých dubech žije.
Zajímavosti:
Prof. L. Píč z Národního muzea v Praze prozkoumal 19 mohyl, a J. Szombathy z muzea ve Vídni 17 mohyl. Z 41 prokopaných mohyl obsahovalo nálezy 25, a to keramiku a bronzové předměty (šperky, nádoby, zbraně, pilku). V dodatečných pohřbech bylo objeveno železné kopí a skleněný korál.
Doporučený výlet, doprava, vhodná doba:
Pěšky z Velké Dobré za 5 minut. Celoročně přístupné. Za pěkného počasí je vhodné zastavit se u lesního jezírka (asi 250 m SSV od pomníku) a vrátit se podél Rozdělovského potoka. Celkem pěšky výlet asi na 1 hodinu.
Na webu:
Česká společnost archeologická | www.Hrady.cz | Blog. IDnes.cz

Komentář V.A.M.:
Častý cíl našich krátkých vycházek. Mohyly jsou většinou velmi nezřetelné, ale rostou tu houby a nachází se tu i malé lesní jezírko. A až na jaře 2016 jsem zjistil, že pod severním úbočím hory se nachází nádherná 'ocúnová louka' s možná až tisícovkou těchto překrásných rostlinek. A taky tam kvetou moje oblíbené blatouchy.

Mapka: Foto © V.A.M. (kliknutím na fotku přejdeš do fotogalerie; počet fotek = 16):
© V.A.M. 2013 (venca_m@seznam.cz)